30.3.2022 / Mgr. Martina Šimanová

Balast

V článku Ionty jsem se zmínila o balastu. Složkách, které jsou zcela zbytečnou součástí energetických i jiných nápojů. Jsou pro tělo škodlivé a při dlouhodobém užívání toxické. Pokud se s nimi v obchodě setkáte, raději  je s úctou obejděte. Už jen jejich vyvarováním šetříte své tělo.

Bublinky

Jak už víme: Z bublinek je celulitida. Bublinky jsou plyn – oxid uhličitý, CO2. CO2 vydechujeme jako odpadní prvek při dýchání. K životu jej tedy doplňovat nepotřebujeme, ba naopak. Máme-li CO2 v těle přebytek, vzniká tzv. respirační acidóza, kdy vnímáme únavu, ospalost, fyzickou i mentální nevýkonnost až sklony k omdlévání. Tyto příznaky můžeme na sobě pocítit i po velkém fyzickém či mentálním výkonu jako jsou celodenní lyžování, túra, cyklistika, stres nebo porod. Zkrátka tam, kde jsme nevydýchaní. Obdobně se mohou cítit i lidé, kteří pijí perlivé nápoje, kupované či doma vyrobené. K odbourání oxidu uhličitého tělo využívá velké množství minerálů (vápník, hořčík, aj.). Pokud je nemá k dispozici, vezme si je ze zásob – ze zubů, z kostí. Pravidelným pitím perlivých nápojů tak riskujeme minerální deficit, který se z dlouhodobého hlediska podílí na řídnutí a lámavosti kostí, kazivosti zubů, svalových křečích, mentálním nevýkonu i cukrovce, obezitě či rakovině. Dejme tělu prostor dýchat a raději pijme pitnou vodu.

Glukózo-fruktózový sirup

Glukózo-fruktózový sirup je jeden velký čaroděj. Dokáže oblafnout buňky trávicího systému, kterým namluví, že jsme vlastně ještě vůbec nejedli. Svou schopností nám tak oddálí pocit sytosti a my můžeme jíst a jíst, aniž bychom se včas zastavili. Potraviny s glukózo-fruktózovým sirupem bývají častou součástí jídelníčku obézních lidí. Všimněte si, že tyčinka s glukózo-fruktózovým sirupem vám vůbec neudělá radost, natož aby dodala energii. Pokud je potřeba volte raději potraviny z původních surovin, které obsahují přiměřené množství cukru. Za přiměřené množství považuji hranici okolo 8 g cukru na 100 g výrobku.

Cukr

Lidské tělo funguje na glukózu. Je to naše jiskra energie. Veškerá potrava, kterou sníme, je na glukózu přeměněna. Buď ji využijeme pro aktivitu nebo si ji uložíme do tuku na horší časy. Není potřeba tělu dodávat extra cukr, pokud zrovna nejsme v extrémních podmínkách. Pokud jej potřebujeme, vyrobíme si ho z jídla či zásob. Energetické nápoje, limonády, sladkosti, sladké pečivo, aj. obsahují enormní množství cukru, které vzburcují slinivku břišní a postupně ji při dlouhodobém přetížení vyčerpají. Tento jev je jedním z hlavních příčin vzniku Diabetu Mellitu II. stupně v pokročilém věku. Potraviny s obsahem cukru nad 8 g na 100 g výrobku tak pozbývají významu. Pokud máte chuť na sladké, dejte si kousek ovoce nebo nálož vitamínů. Naše DNA není z cukru.

Benzoan sodný, E211

Z hlediska legislativy musí být tekuté potraviny ošetřeny buď pasterizací nebo konzervační látkou, pro zábranu přenosu infekce. Vybírejte si tedy potraviny pečlivě a volte ty pasterované nebo konzervované sorbanem draselným. Sorban draselný je vyrobený z kůry stromů a je tak tělu neškodný. Oproti tomu benzoan sodný je vyráběn složitými procesy z toluenu. V západním světě je už dnes benzoan sodný zakázán z důvodu vlivu na lidské tělo (ADHD a astma u dětí, Parkinson, leukémie, cirhóza, aj.) a životní prostředí. Benzoan sodný v kombinaci s vitamínem C tvoří benzen, který je rakovinotvorný. Při rozboru nápojů obsahující obě složky byla naměřena významná koncentrace přímo čistého benzenu. Proto se raději potravinám s benzoanem sodným vyhněte, i přesto, že na oko působí levněji.

Hliníkové nádoby

Vzpomínáte na pokus, kdy kolová limonáda rozpustila žiletku? Koluje jich na internetu vícero. Představte si, že obdobným principem jsou uvolňovány i ionty kovu do potravin v nich skladovaných. Kromě nápojů v plechových nádobách ten stejný princip platí i pro konzervy. Zkuste načít konzervu s broskvemi, nechte ji týden v ledničce a z nálevu jasně ucítíte kovovou chuť. Částečky kovu buňky vychytávají a jen stěží je umí vyloučit. V těle se pak hromadí a brání tělu zdravé fungovat. Pak už je to otázka času, kdy intoxikaci pocítíme navenek. Prvními příznaky bývá vyrážka na kůži, únava, páchnoucí pot. Dalším zdrojem těžkých kovů jsou výfukové plyny, ryby lovené při pobřeží nebo potraviny v nebio kvalitě.

Kofein

Kofein je hecař. Nabudí tělo k výkonu bez ohledu na jeho stav. Dokáže perfektně tlumit bolest i únavu. Pokud potřebujete dojet pár kilometrů k domovu, dejte si. Ale dlouhodobě jej z jídelníčku škrtněte. V Lékovědě víme, že existují mnohem efektivnější způsoby, jak tělu dodat šťávu než kofein nebo drogy. Kofein je dobrý sluha, ale špatný pán. Na Blogu Lékovědy o něm najdete celý seriál.

 

Vybírejte potraviny pečlivě.

Ať Vám chutná!

Mgr. Martina Šimanová

Sledujte Lékovědu na Facebooku!

Mgr. Martina Šimanová

Spoluzakladatelka Lékovědy