18.1.2022 / Mgr. Martina Šimanová

Důsledky nepohybu

Pro zdravý styl života bychom měli denně ujít 10 000 kroků, vypít dostatek čisté filtrované vody, vyhnout se cukru, přepálenému tuku, rozumně a zdravě jíst, hodně se smát a milovat. Co se ale s tělem stane ve chvíli, kdy ho zastavíme? Pohyb těla má daleko důmyslnější roli než jen prevenci obezity.

Pohyb rozproudí lymfu.

Lymfatický systém, oproti krevnímu oběhu, nemá vlastní pumpu. Koloběh lymfy je proto plně závislý na pohybu svalů. Lymfatická tekutina má za úkol odvod odpadních látek a přebytečné tělní tekutiny, čímž zabraňuje vzniku otoků. Proto je velmi nebezpečné stojaté zaměstnání. Lymfa nemůže proudit a zároveň gravitace stěžuje proudění v dolních končetinách. V takových případech je velmi prospěšné se po pracovní době „postavit se na hlavu“.

Lymfa a imunita

Lymfatický systém jde ruku v ruce s imunitním systémem. Lymfatické uzliny filtrují mok a zdržují v sobě patogeny, které by mohly ohrozit tělo. Jsou to hlavní arény pod dohledem bílých krvinek a místa střetu s infekcí. Nejvíce veřejnosti známé uzliny jsou na krku či v tříslech. Pokud je uzlina zvětšená a zduřená, probíhá souboj. Je velmi užitečné dopřát uzlinám volný průtok právě svěžím pohybem, strečinkem či jógou.

Pohyb a střeva

Střeva jsou rodištěm imunity, velitelem mozku a hlavním tvůrcem naší pohody. Je skvělé být s nimi za dobře a mít v bříšku jako v pokojíčku. Aby se o nás mohla střeva pohodově starat, potřebují si každý den odlehčit od přebytečného odpadu a k tomu jim pomáhá pohyb. Je zajímavé kolik zbytečného odpadu s sebou lidé denně nosí a spoléhají na peristaltiku střev, že odvede svou práci za ně. Peristaltika je velmi mocná, nicméně nemá dostatečný tah pro odvod tak husté stolice. K tomu potřebuje pomoc našeho těla – pohyb a vodu. Ve chvíli, kdy se pustíme do cvičení, na nás čeká o to větší překvapení při vyprazdňování. Už tady můžeme zaznamenat první úlevu, zploštění bříška a narovnání se.

Pohyb a psychika

Fyzická zdatnost od pradávna určovala sílu jedince, jeho sebevědomí, pravděpodobnost páření a zachování druhu. Trénink je velmi posilující záležitostí. Cítíte-li se slabí psychicky, posilte svaly. Překonávání sebe sama je velmi zdravé na kuráž a prospěšné proti stereotypu myšlení. Pokud mozek zaznamená sebemenší bolest (stačí svalovou), přepíná na konstruktivní jednání a opouští iluze. Proto je v pořádku, že se bude mozek z počátku bránit a kecat nám do práce. Mozek je dobrý sluha, ale špatný pán. Proto vydržte praktikovat a nakonec zvítězíte.

Co se děje v těle bez pohybu?

Je to velmi snadné. Auto, které není používané, zrezne. Lidské tělo zleniví, ztloustne, přestane fungovat. Věděli jste, že většina bolavých zad je z oslabených svalů v jakékoli jejich části? Bolesti kolen mohou být následkem neprotahovaného krejčovského svalu. S oslabenými prsními svaly se snáze hrbíme atp. Proto se hýbejte, i když cítíte nechuť. Vyhnete se tak pokročilejším následkům jako jsou:

  • Ztráta fyzické kondice, zhoršená pohyblivost
  • Snížená činnost mozku, horší paměť
  • Poruchy spánku, psychická labilnost
  • Zažívací obtíže (zácpa, průjem)
  • Ztráta žízně, dehydratace
  • Nadváha a metabolický syndrom (zadýchávání, vysoký krevní tlak, cholesterol,..)
  • Cukrovka, obezita, rakovina
  • Srdečně cévní nemoci (mozková mrtvice, infarkt, trombóza, embolie,..)
  • Řídnutí a lámavost kostí
  • Deformace páteře, držení těla a bolesti zad

Všichni dobře víme, že co se hýbe, potřebuje kvalitní palivo. Proto myslete i na své stravování a doplňování mikroživin, které jsou uzpůsobené vašemu tempu a věku. Pro radu se můžete obrátit na naše Lékovědce.

Hoďte se do pohody

Oslabené tělo bývá často následkem bezmoci a uzavření se před okolním světem. Stejně tak shrbený hrudník schovává pocit vlastní maličkosti a bezvýznamnosti. U mladých žen i stud za vlastní sexualitu. Obézní lidé v sobě často nosí jen spoustu odžitých starostí. Jak už jsem psala v článku Ovládnuti vlastním tukem, tuk je jen nezpracované trauma. Ve chvíli, kdy dokážeme ulevit svému tělu psychicky, mnohem rychleji se narovná a vrátí do kondice. S tím nám pomáhá osobní rozvoj a Celostní mentoring Lékovědy.

Využívejte pohyb pro zlepšení nálady a nabytí pocitu radosti. Překonávejte sami sebe. Posílí to Vás i Vaše tělo. Mnoho smíchu a sil!

Mgr. Martina Šimanová

Mgr. Martina Šimanová

Spoluzakladatelka Lékovědy