16.4.2021 / Mgr. Lenka Musilová

Pijte vodu, pijte pitnou vodu…

Voda je základním předpokladem existence života. Když se na cizí planetě objeví voda, zvyšuje se šance, že se setkáme s mimozemšťany. Starobylé civilizace se povětšinou usadily v místě s dostatkem vody. Oázy v poušti lákají její obyvatele z širokého okolí. Kvůli vodě. Asi se tedy shodneme na tom, že voda je pro nás velmi důležitá. Hasí požáry a žízeň. Někteří v tomto místě namítnou, že žízeň hasí i pivo. Na toto téma by se dalo docela dobře a dlouho polemizovat, ale to si necháme raději na jindy. Je třeba tuto skutečnost podrobit hlubšímu zkoumání.

S jistotou ale víme, že voda (a teď myslím tu čistou, nikoli obohacenou o chmelové extrakty) je pro naše tělo nepostradatelná. Bez jídla vydržíme klidně 4 týdny. Bez vody však sotva 4 dny. Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč to tak je? Proč odevšad slyšíme, že je důležité dodržovat dostatečný pitný režim? Jak vlastně takový dostatečný přísun tekutin vypadá? A co se stane, když pití budeme dlouhodobě zanedbávat? To jsou dobré otázky, na které odpovíme dnešním článkem. Asi už chápete, že bude o vodě.

Voda a její role v lidském těle

Lidské tělo je tvořeno z 60-70% vodou. Její funkce v těle je nezastupitelná a životně důležitá. Voda je hlavním rozpouštědlem a nosičem látek. Transportuje živiny do buněk a tkání a odvádí odpadní látky a toxiny z těla pryč. Napomáhá regulovat tělesnou teplotu, chrání proti přehřátí a pomáhá udržovat stabilní tlak krve. Kromě toho je důležitá i pro správné trávení.

Voda tedy neslouží jen k uhašení žízně. Účastní se velkého množství procesů, které v těle probíhají v každém okamžiku a pro život jsou naprosto nepostradatelné. Chronický nedostatek tekutin tak může vážně ohrozit lidské zdraví a právě žízeň je jakousi první varovnou kontrolkou, která se rozbliká v našem mozku – „pozor, potřebuji doplnit vodu“. Dehydratace se v těle projevuje různým způsobem. Jestliže vás bolí hlava, jste příliš unavení, máte hlad i přes pravidelnou a vyváženou stravu, točí se vám hlava, trpíte zácpou, máte pomalý metabolismus nebo vás bolí klouby, vaše tělo vám dává signál, že potřebuje více tekutin. To všechno jsou varovné kontrolky, které ale často ignorujeme. Schválně, když vás naposledy bolela hlava, po čem jste sáhli? Po sklenici s vodou nebo po růžové tabletce?

Pitný režim

Dodržování pitného režimu je alfou a omegou v péči o naše tělo. O tom se mluví docela hodně. Už méně se ale hovoří o tom, jak by měl správný pitný režim vypadat. Pojďme se prvně podívat na množství tekutin, které bychom měli v průběhu dne vypít.

400 ml/ 10 kg hmotnosti je základní vzorec, podle kterého jednoduše vypočítáme adekvátní množství vody. (Př. osoba s hmotností 80 kg by měla v průběhu dne přijmout 3200 ml vody.) Aby to nebylo tak jednoduché, potřeby těla se mohou měnit kvůli faktorům, které na něj působí – stres, akutní i chronické onemocnění, užívané léky, redukce váhy, fyzická práce, okolní teplota. Proto vám ke kontrole přijatých tekutin pomůže také sledování barvy moči. Ta vám ihned napoví, jestli je vaše tělo dostatečně hydratované nebo trpí nedostatkem vody.

Vaše moč by měla mít v průběhu dne světle žlutou barvu. Pokud bychom ji měli k něčemu přirovnat, byla by to barva bílého vína. Ovšem jestli to bude chardonnay nebo rulandské šedé už nechám na vás. Jakmile barva ztmavne, je to signál pro zvýšení přísunu tekutin. Úplně světlá moč je zase známka toho, že pijete příliš mnoho vody naráz. Naše tělo dokáže za hodinu efektivně přijmout 600-900 ml. Je tedy lepší popíjet tekutiny v průběhu celého dne, než si 3x za den dopřát litr vody. Naším cílem je udělat z těla průtokový ohřívač. Zajistit pravidelný přísun tekutin a tím pravidelný odvod odpadních látek z těla.

Už víme, kolik bychom měli za den vypít tekutin. A teď se nabízí otázka, co pít.

Nejvhodnější je čistá voda. Můžete si vybrat kohoutkovou, kterou přefiltrujete, vodu ze studánky nebo z vlastní studny, čistou nebo ji ochutit třeba bylinkami, ovocem, okurkou či melounem. Fantazii se meze nekladou a záleží jen na tom, aby vám to bylo příjemné. Pokud voda není zrovna to pravé ořechové, sáhněte po bylinkových a ovocných čajích. Příchutí je nespočet a dají se pít jak teplé, tak studené. Zajímavou variantou jsou i tzv. nečajerooibos nebo honeybush, které svou chutí připomínají čajovník, ale neobsahují kofein. Hodí se tak k celodennímu popíjení. Mohou je tedy i těhotné a kojící ženy. Honeybush je navíc i přirozeně sladký avšak bez cukru. Je výbornou volbou pro ty, kteří chtějí omezit slazení, ale sladkou chuť ještě k životu potřebují.  Kvůli obsahu kofeinu jsou zelený a černý čaj skvělé jako doplněk k pitnému režimu, ale není dobré na nich příjem tekutin postavit.

O nápojích, které naopak nejsou vhodné vůbec, zpívá ve své písni Pijte vodu velmi podrobně Jarek Nohavica. Chcete-li si osvěžit, co se stane, když nebudete vodu pít, doporučuji si poslechnout https://www.youtube.com/watch?v=Ukdnh7ZgzeM

Kromě alkoholických nápojů nejsou vhodné ani slazené vody a limonády, které jsou plné prázdných kalorií. Stejně tak neředěné ovocné šťávy a džusy, které obsahují hlavně přemíru cukrů (jsou doslazované). Ovoce si dejte raději celé, pro vaše tělo je v této formě mnohem vhodnější. Do této skupiny můžeme zařadit i kolové nápoje. Kombinace cukru, kofeinu a kyseliny fosforečné je skvělá  na čištění chromovaných částí vašeho čtyřkolového mazlíčka, ale do těla ji raději nelijte.

Speciální kategorií je voda perlivá. Zpěváků se tento fenomén netýká, protože se po tomto typu nápoje špatně zpívá. Ale na nás ostatní útočí denně obrovské množství poutavých sloganů a reklam na balenou vodu slibující lahodné osvěžení, případně nabídek na přístroje, které vám jednoduše perlivou vodu vytvoří v pohodlí domova. Jak? Tím, že do obyčejné vody napustí CO2, oxid uhličitý. Jenže to je právě kámen úrazu. Oxid uhličitý je přirozený odpadní produkt lidského těla. Látka, které se naše tělo snaží neustále zbavovat, jinak by mu hrozil kolaps. A jestliže budeme naše tělo napájet vodami s přídavkem CO2, budeme tělo velmi zatěžovat. Oxid uhličitý způsobuje silné prokrvení sliznice v ústech. Díky tomu konzumace perlivé vody přináší krátkodobé osvěžení, ale kvůli prokrvení sliznice hltanu se pocit žízně dostavuje zpět. Hned vzápětí CO2 postupuje do žaludku, kde jej dráždí, zvyšuje kyselost jeho prostředí, vyvolává pocity plnosti a zhoršuje pálení žáhy. Tento plyn může vyvolat i podráždění ledvin a způsobit nadměrné vylučování minerálních látek z těla. Hlavně v horkých dnech je pití perlivých vod zrádné. CO2 má i močopudné účinky a při popíjení takových tekutin se zvyšuje riziko dehydratace.

Tento příspěvek by nebyl kompletní, kdybychom zde nezmínili kávu. Káva nemůže být zařazena do pitého režimu, protože kofein v ní obsažený působí opět močopudně a zvyšuje vylučování vody z těla. Proto vždy, když si dopřejete šálek kávy, automaticky k němu vypijte velkou sklenici vody.

A zase jsme u té úžasné životodárné tekutiny, díky které naše tělo prospívá, je svěží a cítí se skvěle.

Chcete-li svému tělu dopřávat tu nejlepší možnou péči, dejte si vodu a sledujte nás na facebooku nebo zavítejte na náš web www.lekoveda.cz, kde se dozvíte další tipy, jak udržet tělo v kondici.

Na zdraví!

Za tým Lékovědy

LM

 

 

Mgr. Lenka Musilová

Spoluzakladatelka Lékovědy