15.2.2022 / Mgr. Martina Šimanová

Ionty

Iontové/energetické nápoje jsou velmi rozšířené, módní a i v dnešní době oblíbené. V supermarketu mají svůj vlastní regál. Obsahují řadu vitamínů a minerálů. Přesto však jsou nevhodné pro děti a mládež a nebezpečné v kombinaci s alkoholem. Proč je tomu tak, když jejich hlavním úkolem je nabuzení a dodání energie?

Ústřední myšlenka iontových nápojů

Lidské tělo funguje na elektriku. Pro svoji funkci potřebuje energii. Energii generuje pohybem iontů přes buněčné membrány. Ionty si tělo vyrábí z přijaté potravy. Pokud tělu chybí dostatečné množství iontů, z nesprávné výživy, podvýživy či přetížení, cítíme se unaveni, nevýkonní, bez života. Podáním iontů dodáme tělu chybějící komponenty a tíženou vzpruhu. Chybějícími komponentami jsou nejčastěji vitamíny, minerály, enzymy a stopové prvky.

Iontové nápoje jsou nevhodné pro děti a mladistvé

Zatěžující látky v iontových nápojích nejsou samotné účinné ionty, ale doplňující složky: Bublinky, glukózo-fruktózový sirup, přehršel cukrukofeinu, benzoan sodný, hliník jako obalový materiál. Vše dále nazýváno jako balast. Kombinace kofeinu a alkoholu je dokonce toxická, zejména pro játra. Vhodné nápoje pro páteční večer je tedy moudré promyslet. A pokud toužím po alkoholu, nemíchám jej s kofeinovými nápoji.

Co je nevhodné pro děti, je škodlivé i pro dospělého. Nicméně dospělé tělo má již vyvinuté chytré mechanismy k odbourání škodlivin a zároveň není ohrožené na tělesném růstu a vývoji. Dospělý tedy nálož relativně ustojí. Přesto každému doporučuji po skončení večírku aplikovat proti-kocovinová opatření.

Co iontové nápoje obsahují?

Podíváme-li se na etikety, zjistíme téměř shodné složení u řady výrobců: tři až pět druhů anorganických minerálů, vitamíny skupiny B, taurin, kofein a balast.

Taurin je velmi zajímavá molekula. Je přirozenou součástí žlučových kyselin, které pomáhají trávit tuk v tenkém střevě. Z tukových buněk se tak uvolňuje energie, která je následně využita pro výkon. Je tedy oblíbenou příměsí do fitness nápojů a prospěšný pro přirozené formování postavy. Novodobé výzkumy dokonce ukazují na možné využití taurinu v podpůrné léčbě metabolického syndromu, cukrovky 2. typu, následků mozkové mrtvice a dalších. V iontovém nápoji je však obsah taurinu minimální a v celkovém účinku energetického nápoje zanedbatelný. Toužíte-li po taurinu, pořiďte si jej raději jako samostatný doplněk stravy.

O kofeinu a jeho účincích najdete celý seriál na Blogu Lékovědy. Iontové nápoje obsahují extrémně vysoké množství, které přetížený organismus ještě více vyčerpá. Tělo pod kofeinem pracuje ve zrychleném režimu, potřebuje proto mnohem více živin a vody. Vyhněte se proto light kofeinovým přípravkům pro eliminaci následné hypoglykemie či celkového kolabsu z vyčerpání. Kofein snadno zakryje únavu, negativní emoce i starosti. O to má pak výraznější dopad při „vystřízlivění“. Pamatujte, že kofein je sváteční záležitost nikoli každodenní.

Z energetického nápoje je mi špatně.

Není ti špatně z účinných látek, ale z balastu. Málokterý nápoj obsahuje tolik stresu pro tělo na jednom místě. Pro jejich eliminaci zapojí komplexní plejádu tělesných procesů za využití zbylé energie. To je i jeden z důvodů, proč jsou někteří lidé z energy nápoje unavení až ospalí. Všechnu svou energii cílí na odstranění škod. Pocitové působení u zdravého člověka, který už na takové nápoje není zvyklý, najdete tady:

„Chuť nápoje byla mizerná. Chvilku po požití se dostavilo silné říhání a tlak v žaludku. Za 10 minut přišlo motání hlavy následovaná tupou bolestí v obou spánkových lalocích. Nechuť a pachuť v ústech. Další říhání. Vyplavily se silné pocity agrese a vzteku. Po čtyřech hodinách stále trvala nevolnost s pocitem na zvracení a nulovou chutí k jídlu se stálou bolestí hlavy. Pocit nabuzení žádný.“

Ze své odborné praxe víme, jaké bývají rozdíly v kvalitě výroby použitých surovin. Tady záleží především na kvalitě kofeinu, který v nečisté formě může způsobovat nevolnosti, motání hlavy, úzkost až paniku. Zvolte proto vždy přípravky, u kterých znáte jejich kvalitu. O samotném balastu vám napíšu v některých z příštích článků na Blogu Lékovědy.

Závěrem

Cítíte-li se unavení, vyspěte se. Uvolněte se. Urovnejte si vztahy ve svém okolí. Dejte si rande sami se sebou. Přiznejte si, co se děje a jak dál pokračovat. Ve sportu a fitness sáhněte po přípravcích tomu vhodných.

Všimněte si, že většina energetických nápojů má shodné složení účinných látek, které hravě dokážete nahradit. Nejste-li si jisti, kontaktujte naše Lékovědce, kteří už znají principy tělesné regenerace a rádi je Vás naučí. S mentálními přerody pak pomáhá Celostní mentoring. Naučme se pracovat se svým tělem a žádný energiťák už si na nás nepřijde. Tak s chutí do toho.

Krásné dny,

Mgr. Martina Šimanová

 

 

Mgr. Martina Šimanová

Spoluzakladatelka Lékovědy