8.1.2022 / Mgr. Martina Šimanová

Zákony pohybu

Zdravé tělo se chce hýbat. Není stavěné na lenost a zároveň je velmi přizpůsobivé našemu žití. Poznejte jeho principy, touhy i úskalí. Dejte mu život.

Přitažlivé tělo je pevné tělo.

Jednoduchá úvaha. Pokud chci přitahovat pozornost i ve 40, potřebuji zpevňovat. Říká se, že čím je člověk starší, tím je pohyb náročnější. Ano. Pokud tělo strádá, má nedostatek psychické pohody, spánku a mikroživin, je pro něj pohyb spíše stresem než nástrojem pro kvalitnější život a zdravější vzhled. Vždyť tak je to i v přírodě. Přežije silnější. Sama za sebe potřebuji být v takové kondici, abych v případě ohrožení utekla před tygrem. Znám paní přes 40 let věku, která běhá maraton s dvacetiletými a vyhrává. Učí se s tělem pracovat, a v tom je klíč.

Svaly, které nepoužíváme, zmizí.

Dokud jsme školou povinní, máme spoustu pohybu už jen přemisťováním, tělocvikem, tréninky. Nicméně ve chvíli, kdy nastoupíme do stereotypu a pořídíme si auto, tělo ztratí důvod vydržovat svaly a pustí je, protože svaly jsou na provoz energeticky náročnější než tuk. Vybavte si člověka, kterému sundali sádru po úrazu končetiny. Bude mít jednu ochablou a druhou o to větší kvůli zvýšené zátěži. Chceme-li mít místo tuku svaly, sáhneme do jídelníčku a zařadíme pravidelný pohyb.

Obličej, prsa, zadek

Svaly máme po celém těle. Víte, že obličej má nejvíce svalů ze všech částí těla? Proto je dobré mu čas od času věnovat pozornost a používání kosmetiky bude mít pak mnohem větší efekt. Obličej staršího člověka je oproti mladému povadlý, slabý, vyžilý, často plný vrásek. Vráska je jen permanentní křeč. Pokud ji rozcvičím, uvolní se a zmizí. Celý tento princip učí  Face yoga. Pokud budu dávat svalům impulz, že je potřebuji, udrží svůj tvar mnohem déle.

Pevný zadek není jen přitažlivý, ale i velmi důležitý ke zdravému držení těla a narovnání se. Ochablé svaly tak mohou být častým spouštěčem bolení kyčlí a zad. Podobně pak pevné prsní svaly drží náš hrudník vzpřímený.

Vyrovnaný pohyb

Často slýchávám názory, že kuchaři, zdravotníci atp. mají pohybu dost, protože tahají těžké věci nebo hodně nachodí. Chyba lávky, pokud dělám monotónní činnost každý den, posiluji jen určitou část těla a zbytek chátrá. Proto se po pracovní době věnujte zbytku těla. Například zpevňování trupu.

Ne dlouze, ale pravidelně

2x denně 10 minut po dobu 28 dní. To je dobrý začátek. Nutit se každý den k dvaceti minutám je náročné. Takhle máte rychle hotovo s postupným účinkem. Najděte si cviky, které vaše tělo potřebuje. Kde má slabá místa, kde ho bolí. A dejte si čas. I profesionálové fitness někdy začínali. Je to v pořádku. Hlavně vydržte praktikovat. Postupem dní zjistíte, že se tělo narovnává a drží samo. Jak posilovat který sval vyučuje obor kulturistika.

Zahrňte tělo vodou a mikroživinami.

Mikroživiny jsou složky stravy, které nám pomáhají potravu zpracovat. Při nedostatku mikroživin má tělo spoustu práce, aby uřídilo běžný chod, natož aby zvládlo vyšší požadavky jako jsou redukce váhy, sport, směnný provoz či stresové období. Dopady mikrohladu najdete v článku O Otesánkovi. Stejně tak potřebujeme vodu, která nese živiny k buňkám. Máme-li málo vody, tělo nás honí na sladké, jelikož z přírody zná – sladké je ovoce, které má hodně vody. Proto Pijte vodu, pijte pitnou vodu.

Je skvělé, že tak úžasný nástroj, jako je lidské tělo, jsme dostali zadarmo. Věnujeme mu pozornost, ať nás vydrží nosit, co nejdéle.

Sledujte nás na oficiálním Facebooku Lékovědy.

S přáním svěžích dnů,

Mgr. Martina Šimanová

 

Mgr. Martina Šimanová

Spoluzakladatelka Lékovědy