18.5.2022 / Mgr. Martina Šimanová

Imunita

Imunita je tolik skloňované slovo, až se skoro vytrácí z lidského povědomí její důležitost a význam. Stává se běžným slovem a najdeme ji i na krabičce od čaje. Pomalu zapomínáme, že síla imunitního systému je závislá na celkovém stavu člověka. Tělo bez imunity zemře na první bacil, který potká. Jak vlastně imunita funguje, co má za úkol a můžeme ji podpořit?

Co je to imunitní systém?

Imunitní systém je soubor tělních buněk, které nám putují krví a lymfatickým systémem. Potkávají se s viry, bakteriemi, plísněmi, aj. a zneškodňují je. V okamžiku střetu buňky s patogenem vzniká tzv. imunitní reakce, kterou následně pocítíme jako nemoc nebo alergii. Je-li imunitním buňkám znemožněno se množit, dozrávat či správně fungovat, dochází ke vzniku defektu buněčné imunity či tzv. oslabené imunitě. Člověk s oslabenou imunitou bývá často nebo dlouhodobě nemocný. Trápí jej různé gynekologické či urologické infekce, záněty kloubů, průdušek, horních cest dýchacích, pomalu se hojí i celkově regeneruje.

Imunitní reakce

Imunitní reakce jsou konkrétní obranné procesy, které spouští naše imunitní buňky (bílé krvinky) při střetu s nepřítelem. Ku příkladu vnikne-li do našeho těla vir, bílé krvinky vyrobí protilátky a zahájí likvidaci. Po prodělané infekci si ponecháme paměťové buňky. Ty zůstávají na hlídce a v případě, že si stejný vir troufne znovu. Urychleně vyrobí protilátky a zlikvidují ho dříve než si stihneme všimnout. Nemoc zkrátka přechodíme.

Paměťové buňky jsou velmi důležité. Jejich počet předurčuje evoluční odolnost člověka. Pokud zrovna nějakou infekcí procházíte, buďte bez obav, právě se vyvíjíte v silnějšího jedince. To je i důvod, proč bývají malé děti tolikrát nemocné. Potřebují získat svůj soubor paměťových buněk, které je budou chránit v průběhu života na téhle planetě.

Podpora imunity

Imunitní systém je velmi důmyslný a propletený celek. Aby mohl správně fungovat potřebuje dostatečný přísun vitamínů, minerálů, enzymů, omega nenasyceným mastných kyselin, stopových prvků. Chceme-li mít spolehlivou imunitu, starejme se o své tělo jako o celek. Chcete-li budovat svůj imunitní systém preventivně, zkuste saunování, otužování, posouvejte svoje hranice, překonávejte sami sebe a přestaňte se bát. S celostním přístupem Vám pomáhají naši Lékovědci.

Ve zdravém těle, zdravý duch

Zdravé tělo je důsledkem celkové psychické, fyzické, sociální a finanční pohody (Dle WHO). Pokud se cítíme oslabeni v jedné ze zmíněných oblastí, vyvíjíme na sebe tlak, stres a cítíme strach. Dlouhodobý pocit strachu je pro člověka sebedestruktivní. Oslabuje tělo a ztěžuje práci buňkám imunitního systému. Z dlouhodobého hlediska může mít takový stav predispozici ke vzniku obezity, rakoviny či diabetu II. stupně. Starejte se tedy o své tělo po všech stránkách. S podporou fyzické schránky Vám pomohou naši Lékovědci, s psychickými trápeními Celostní mentoring.

A pokud se Vám hodí více sociální a finanční pohody, vítáme nové kolegy Lékovědce. Zajímáte-li se o zdraví, lidské tělo, holistický přístup, napište mi zprávu. Věřím, že spolupráce s námi Vás bude bavit.

Zdar a sílu, krásné jaro!

Mgr. Martina Šimanová

Sledujte nás i na Facebooku a přečtete si další článek z Blogu Lékovědy, třeba ten O Otesánkovi.

Mgr. Martina Šimanová

Spoluzakladatelka Lékovědy