3.3.2015 / Mgr. Lenka Musilová

Lékárna včera a dnes

První lékárna, na kterou si vzpomínám a která se zasloužila o to, že jsem farmaceut, už bohužel dávno neexistuje. Je to škoda, protože to byla lékárna, která dělala čest svému jménu.

Kdybych měla porovnávat lékárnu dnešní a tamtu, tak jediným společným jmenovatelem by byl zelený kříž nade dveřmi a nápis LÉKÁRNA. Jinak to byl úplně jiný svět, něco naprosto odlišného než to, co známe z dnešní „moderní“ lékárny.

tabletky_lekoveda_kriz

Co by asi na tyhle novodobé lékárny řekli staří lékárníci? Ti, kteří byli jedni z nejváženějších lidí ve městě hned po panu starostovi, panu faráři a panu řídícím? Asi by se jim to moc nelíbilo. Staré lékárny měly své osobité kouzlo. Prvním poznávacím znamením byla jejich vůně. Máta a meduňka se mísily s heřmánkem, lipovým květem a lékořicí. Na policích stály stojatky, prachovnice, váhy a hmoždíře všech velikostí. Lékárna bývala místem, kde vám lékárník v bílém plášti připravil všechno od mastí, sirupů a čípků až po vodičku na bradavice, šampon a čajovou směs na kašel přímo vám konkrétně na míru. Taky za ním pacienti chodili s důvěrou a radili se s ním stejně jako s panem doktorem a odcházeli s pocitem, že lék jim opravdu pomůže.

Z dnešních lékáren se bohužel staly v mnoha případech obchody, kam místo pro radu, jak se starat o své zdraví a jak správně užívat léky předepsané lékařem, chodí pacienti jak do samoobsluhy, milostivě převezmou krabičky se „zobáním“ se slovy: „Všechno znám, nemusíte mi nic říkat, spěchám, dejte mi radši ještě tohle!“ A z kdysi vážených lékárníků a lékárnic se stali v lepším případě sestřičky, v tom horším případě paní prodavačky a v tom nejhorším „co-vy-o-tom-můžete-vědět- jste-snad-doktor?“.

Místo toho, aby lékárník poradil ten nejlepší přípravek, si v mnohých lékárnách pacienti vybírají sami z nepřeberného množství analgetik, antidiarhoik, laxativ, antihistaminik, antacid, probiotik, antitusik, mukolytik, antipyretik, vitamínů a minerálů, volně prodejných léků a doplňků stravy, jejichž obaly navzájem soutěží o nejhezčí krabičku roku a o jejichž účinnosti, prospěšnosti a mnohdy i kvalitě lze minimálně vážně polemizovat.

Ale takhle by to být nemělo. Lékárna je zdravotnické zařízení, žádný obchod. A to by mělo být také od lékárny očekáváno. Je to místo, kde by vám odborník měl poradit, jak zlepšit, navrátit a uchovat vaše zdraví. S tímto by měl pacient do lékárny vcházet a odcházet by měl s vědomím, že o jeho zdraví bylo dobře postaráno…

 

Co si myslíte o dnešních lékárnách vy? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích nebo na našich facebookových stránkách Lékovědy.

 

Tým Lékovědy

Mgr. Lenka Musilová

Spoluzakladatelka Lékovědy