19.4.2021 / Mgr. Martina Šimanová

Z bublinek je celulitida

„Víte, proč muži nemají celulitidu? Protože je hnusná.“ Na každém šprochu pravdy trochu. Nicméně celulitida probíhá zejména pod kůží, a to bez rozdílu pohlaví. Jen u žen je více vidět.

Celulitida je způsobena především nedostatkem vody, minerálních látek, přemírou tuku a stresu v těle. Podle statistik je Česká republika jedním ze států, kde je spotřeba antidepresiv genderově vyvážená. Proto nelze říci, že by české ženy byly psychicky labilnější než muži. V čem jsou tedy muži ve výhodě?

Celulitida se objevuje na místech s nadbytkem tuku. Ženy tvoří tukové zásoby v oblasti boků a stehen. Jsou to partie, které snáze překypují a tvoří varhánky oproti pivnímu břichu mužů. Díky tomuto jevu jsme my ženy více chráněné vůči civilizačním chorobám souvisejících s obezitou. Jelikož tuk uložený na stehnech méně omezuje chod životně důležitých orgánů (srdce, střeva, slezina…) než tuk v břišní dutině. Takže tady, dámy, máme bod.

Ženy jsou od přírody náchylnější ke zvýšené potřebě minerálů díky přirozenému menstruačnímu cyklu. Uvědomme si, že v průběhu menstruace může žena ztratit až 100 ml krve a doplnit takové množství je velmi energeticky náročný proces. Vyšší potřeba minerálů může být také příčinou pálení žáhy v čase menstruace. Proto buďte ohleduplní a dovolte si, ženy, během krvácení bezstarostně odpočívat a vesele doplňovat vodu a vstřebatelné minerály.

Minerální deficit je dnes celoplošný problém. Přirozeně je pro nás Středoevropany náročné dosytit denní dávku ve stravě (ovoce, zelenina). Proto se komplikacím zřídkakdy vyhnou i muži. U takových mohou být typické příznaky alopecie, lupy, vrásky, nadměrné pocení, nechuť pít vodu a jiné.

Chybí-li tělu minerály, je labilnější ke vzniku buněčného stresu. Následkem toho se můžeme cítit podráždění, nevyspalí, třesaví, těžcí, stěží večer usínáme, přibíráme na váze, máme snížený fyzický i mentální výkon. Máte-li na výběr, vyhněte se bublinkám – sycené vody, limonády, pivo, sekt, domácí soda stream a jiné. Princip zákeřných bublinek krásně popsala Mgr. Lenka Musilová v článku: Pijte vodu, pijte pitnou vodu

Chceme-li se celulitidy uchránit, pijme dostatek čisté vody (4dcl/10kg váhy/den), zásobujme tělo minerály a zbavme se přebytečného tuku. Samo tělíčko nás pak překvapí, kolik síly a vitality v sobě ukrývá.

Za Lékovědu Vám přeji pevné zdraví!

Martina Šimanová

 

Mgr. Martina Šimanová

Spoluzakladatelka Lékovědy