2.3.2015 / Mgr. Marek Šiman

Zdraví vás Lékověda!

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda léky pomáhají nebo škodí? Trápí vás zdravotní problémy nebo hledáte informace, jak své zdraví zlepšit?

Lékověda je tu právě pro vás. Naším cílem je pomáhat lidem s udržením a napravením jejich zdraví. Chceme lidem podávat nezkreslené informace a prozradit tajemství, která si po léta střeží celý farmaceutický průmysl.

Tabletky_rada

Pravda je taková, že léky mohou člověku pomoci zlepšit zdravotní stav nebo také zachránit život. Často se ale v praxi setkávám s tím, že lidé nemají k užívání léků (a též doplňků stravy) dostatek informací. Problémem je, že většina lidí ani netuší, že užívání  „prášků“ má vliv na chod celého těla a že nevhodnou kombinací si mohou ublížit. Názorným příkladem může být obyčejný paracetamol (účinná látka volně prodejných léků – např. Paralen, Paramax, Panadol, Coldrex, Valetol a mnoho jiných) v kombinaci s alkoholem. Běžná situace – přijdeme z práce, bolí nás hlava. „Lupneme si“ paracetamol a večer si dáme s partnerem sklenku vína u večeře. Zdánlivě neškodná situace, která ale ve skutečnosti způsobí obrovskou zátěž na játra a uvolnění karcinogenních(rakovinotvorných) látek. Tím samozřejmě netvrdím, že paracetamol je špatný nebo dokonce nebezpečný. Naopak, je to velmi užitečný pomocník pokud víte, na co si dát pozor. Takových příkladů je celá řada. Abychom vás jenom nestrašili, existuje i spousta kombinací, které jsou si navzájem prospěšné. Příkladem budiž zinek (např. na exémy a výživu kůže), který se v kombinaci se selenem mnohem lépe vstřebává a tudíž mnohem lépe působí.

Pravdou je, že dnešní lékárnická praxe není určena k tomu, aby pacienti dostali všechny potřebné informace. Dnes je trendem „léčit“, a ne „vyléčit“. Cítíte ten rozdíl? Jenom tak si mohou lékaři i farmaceutické firmy zajistí stálý zisk. Lékárníci jsou tlačeni k tomu, aby obsloužili co nejvíce pacientů, aneb „1-0-1, 30 Kč, na shledanou“, a ne k tomu, aby s pacienty trávili čas a věnovali jim svou plnou pozornost. Přestože už od ledna v lékárně neplatíme třicetikorunové poplatky, stále vydáváme za své zdraví spoustu peněz. Buďto přímo v lékárně nebo skrz zdravotní pojištění, které musí každý z nás platit. Jediný způsob, jak lékárna může v dnešní době přežít, je obsloužit velké množství pacientů (dnes dokonce nazývaných KLIENTŮ). Lékárny tak mezi sebou soutěží o to, kdo má nižší doplatek, kdo dá pacientům to či ono jako bonus. O závalu zákaznických kartiček se všemožnými výhodami ani nemluvě. Kam se vlastně poděl zájem o pacientovo zdraví? Najednou to vypadá, že je větší zájem o jeho peněženku. Proto jsme se rozhodli založit Lékovědu, abychom mohli poskytnout dostatek kvalitních informací všem, kteří se zajímají o své zdraví.

Naším záměrem je pořádat vzdělávací kurzy, ve kterých budeme předávat důležité informace o zdraví, nezaujaté reklamami, farmaceutickým průmyslem ani žádným lobbingem.

Chceme zvýšit zdravotní gramotnost veřejnosti a umožnit tak lidem pozvednout své zdraví pro delší, spokojenější a bohatší život.

Rádi s vámi budeme diskutovat a procházet jednotlivá témata týkající se zdraví. Budeme potěšeni, když se s námi podělíte o své zkušenosti s lékárnami a zdravím všeobecně, ať už jsou pozitivní, či negativní.

Lékověda je místem, kde můžete sdílet a vyměňovat své rady a zkušenosti. Potkáte zde zajímavé lidi a získáte spoustu nových znalostí i přátel. Budeme předávat informace srozumitelnou formou, aby si každý, kdo si přečte náš článek nebo absolvuje náš kurz, mohl najít to, co je pro něj důležité. Nemáme rádi teorii (vzorečky, odborné názvy apod.). Máme rádi praktické informace, které využiteje v každodenním životě a na jejichž pochopení nepotřebujete vysokou školu. A právě o takových informacích je Lékověda.

Přejeme vám úspěšný start do nového týdne.

 

Tým Lékovědy

Mgr. Marek Šiman

Zakladatel Lékovědy