Kofein #2 – známé účinky pod lupou
Také jste někdy po kofeinu vypadali jako dáma na úvodní fotce? 🙂
Dnes se podíváme na zoubek pozitivním aspektům kofeinu – jak těm běžně známým, tak neznámým. A než se do toho pustíme, je třeba zmínit ještě jednu důležitou věc. Prozatím se budeme zabývat čistě kofeinem a jeho účinky, využitím. Nikoliv nápoji, které ho obsahují. Je totiž rozdíl mezi účinky čistého kofeinu a např. kávy. Je to dáno tím, že zmíněná káva obsahuje mnoho dalších látek, které základní účinek kofeinu modifikují. Kávě a dalším „přírodním“ zdrojům kofeinu se budeme věnovat v samostatných článcích. Můžeme tedy říci, že dnešní článek bude o čistém kofeinu (např. v krystalické formě). Budeme-li rozumět, jak kofein funguje ve své čisté podobě, budeme s ním moci lépe pracovat v kombinaci s dalšími účinky nápojů, resp. zdrojů, které ho obsahují.
Kofein a lidské tělo
Ačkoliv se může zdát, že kofein působí pouze na mozek, opak je pravdou. Ovlivňuje mnoho procesů v těle a velkou část z nich ovlivňuje pozitivně. Jinak řečeno, když ho používáme rozumně, může pro nás být skvělým pomocníkem. Vypíchnu hlavní systémy, kde působí:
- Nervová soustava
- Dýchací soustava
- Vylučovací soustava
- Kardiovaskulární systém
- Metabolismus glukózy a lipidů
Ad 1) Nervová soustava
Ovlivňuje bdělost, to všichni známe. Stačí si lupnout kafčo a do půlhodinky jsme čilí. Rychle se vstřebává z trávicí soustavy a dle stavu organismu dosahuje plného účinku za 15-45 minut. Kofein působí v nervové soustavě jako nespecifický antagonista adenosinových receptorů. Znamená to, že tím narušuje přirozený kontrolní mechanismus, který má na starosti tlumení, tlumící reakce. Buňky jsou díky tomu „slepé“ k látce zvané adenosin, která má právě za úkol tlumit signální činnost nervů. Výsledkem je, že jak na úrovni buněk, tak celku, nevnímáme únavu nebo ospalost a také se nám dočasně zlepší psychomotorické funkce – schopnost přesněji a lépe ovládat jednotlivé pohyby.
Tento efekt „zaslepení“ je mimochodem zodpovědný za to, že po kofeinu nemůžeme usnout (nemáme-li vyvinutou minizávisláckou toleranci). Narušení tohoto hlídacího systému může být užitečné, když potřebujeme zvýšit naši bdělost, abychom zvládli náročnou situaci, ale nebezpečné, pokud ji narušujeme soustavně. Ale o tom až příště.
Ad 2) Dýchací soustava
Kofein se metabolizuje (přeměňuje v játrech) a jednou z látek, která při této přeměně vzniká je theofyllin. Je to bráška od kofeinu, který se hojně používá jako bronchodilatans, tedy látka roztahující plicní sklípky a umožňující tak volně/lépe dýchat. To může být prospěšné u lidí, trpících například astmatem, CHOPNem a podobnými nepříjemnostmi. Použijeme-li kofein před/během pohybové aktivity, pomůže nám nepřímo zvýšit výkon plic, což se také může hodit.
Ad 3) Vylučovací soustava
Působí močopudně. Také celkem známá věc. Vypijeme kafčo a do hodinky běžíme na WC. Může tedy být nápomocný při odvodu přebytečné vody (při otocích a jiných zavodněních), ale pozor – v případě, že tělo není dostatečně hydratováno (dlouhodobé nepití) nebo trpí nedostatkem minerálů, ještě přihorší. Ovlivňuje glomerulární filtraci a zpětné vstřebávání vody z primární moči. Tím také ovlivňuje regulaci zásob minerálních látek.
Ad 4) Kardiovaskulární systém
Zvyšuje krevní tlak, zrychluje srdeční činnost. Pro srdce i cévy je to takové „popoběhnutí“, kdy jsou nuceny pracovat o chlup více než obvykle a mohli bychom to nazvat malým zátěžovým testem. A to je fajn. Proto občasné profouknutí kofeinem je velmi prospěšné. Také je velkým pomocníkem nízkotlakých pacientů, kterým pomáhá k normalizaci krevního tlaku. Logicky by tedy neměl být velkým kamarádem těch, kdo trpí opačným problémem – vysokým tlakem.
Když se zadíváte na obrázek sinusovky – znáte ten pocit z rána, kdy Vaše srdeční křivka před kafem spíše připomíná přímku? 🙂 I o tom bude jeden z příštích článků.
Ad 5) Metabolismus glukózy a lipidů
Bylo by krásné tvrdit, že kofein je prostředek na hubnutí, ale tak tomu není. Ano, přenastavuje metabolismus tak, aby energii více bral z tuků za pomoci lipolýzy, takže v kombinaci s vhodnou životosprávou a pohybem opravdu napomáhá k redukci nebo udržení váhy. Fór je v tom, že toto platí pouze pro čistý kofein, nikoliv pro kávu. Zajímá vás více? Těšte se na další článek.
Hlavním z metabolitů kofeinu je paraxanthin, který spolu s kofeinem inhibuje fosfodiesterázu – enzym, který skrze kaskádu dalších látek ovlivňuje poměr glykolýzy (rozklad zásobních polysacharidů) a lipolýzy (rozklad zásobních tuků). Přeneseně řečeno, kofein kecá do práce regulaci mající na starost výrobu energie v našem těle.
Kofein je tedy vhodný pro fyzicky aktivní, nikoliv pro gaučové typy. Jelikož zvyšuje chuť k jídlu, tak pokud nemáme ponětí o tom co jíst a kdy jíst, může naopak přispět ke vzniku obezity. Dobré, že? Když se umí použít, pomáhá hubnout, a když se konzumuje ledabyle, bez návaznosti na další návyky, pomáhá přibírat.
Kofein umí být kámoš i nepřítel
Přiznám se, že se o účinky kofeinu na vědecké/zdravotní bázi zajímám už léta a stále mě nepřestává fascinovat. Neznám mnoho látek, které by uměly tělu tolik pomoci, jsou-li používány rozumně a v návaznosti na další návyky a naopak tolik uškodit, jsou-li požívány bezmyšlenkovitě. Dnes jsme se věnovali především pozitivním vlivům kofeinu, příště se podíváme na netradiční využití kofeinu, které znají často jen lékárníci a biochemici. Myslím, že přišel čas odhalit pár fíglů, které se v běžně dostupné literatuře nedočtete.
Sdílejte, komentujte, podělte se s námi o své zkušenosti. Lékověda je prostor pro Vás.
Těším se na příště!
Sledujte náš web www.lekoveda.cz a Facebook Lékovědy.
MŠ