5.7.2021 / Mgr. Marek Šiman

Kofein #3 – Netradiční použití

Krásné pondělí všem. V našem kofeinovém seriálu přichází na řadu netradiční využití molekuly, se kterou se setkal snad každý – kofeinu.

V minulých článcích jsme se zabývali rozmanitými účinky kofeinu, dnes k nim přidáme další, méně známé a neznámé, pojďme na to.

Potenciátor

Věděli jste, že kofein umí zesílit účinky jiných látek, především léků? Je to dáno tím, že je odbouráván v játrech, konkrétně cytochromem P450. Pro lepší pochopení uvedu příklad. Představte si administrativní budovu (játra), ve které je mnoho kanceláří (cytochromy). Jedna z nich však vyřizuje 75% veškeré administrativy celé budovy (cytochrom P450). Jestliže této kanceláři zadáte náročný úkol (kofein), je přirozené, že ostatní úkoly budou upozaděny. Buď budou provedeny se zpožděním, ledabyle nebo vůbec. A přesně tak to funguje i v našem těle.

Proto je důležité, užíváte-li jakékoliv léky, důkladně prostudovat příbalový leták nebo lépe SPC (podrobný souhrn údajů o přípravku), zda nedochází ke srážce s kofeinem. To samozřejmě může ovlivnit účinek léku, pozitivně i negativně. Jelikož dnes řešíme pozitivní aspekty kofeinu, prozradím vám malé lékárnické tajemství.

Kofein umí skvěle potencovat (zesilovat) účinek paracetamolu. To je účinná látka známá z léků na bolest, např. Paralen, Paramax, Panadol a další. Jistě víte, že čím silnější léky na bolest se použijí, tím větší jsou nežádoucí účinky i následné poškození různých částí těla. A tady se objevuje skvělá možnost, využít kombinace paracetamolu s kofeinem. Kofein dokáže zesílit účinek paracetamolu na dvoj- až trojnásobek, čímž se dostává na úroveň středně silných analgetik – např. nimesulidu (Aulin, Nimesil a další) a svou silou se přibližuje opiátům – např. morfiu. A to bez nežádoucích účinků s nimi spojenými!

Pokud tedy běžně dostupné látky na bolest nestačí, není třeba se hned uchylovat k nasazení dryáků. Dnes už víte, že existuje možnost, jak zesílit účinek obyčejného a dobře prověřeného paracetamolu a to bez navýšení rizika nežádoucích účinků. Jedinou nevýhodou této kombinace je, že nemá protizánětlivé účinky. Pokud potřebujeme i protizánětlivý efekt, nezbývá než sáhnout po jiné látce.

Ale zpět. Jak tedy na to? Je to levné a velmi účinné. Existují již hotové kombinace paracetamolu s kofeinem, např. Panadol Extra, Ataralgin, Migralgin a jiné. Často se kombinuje ještě s dalšími látkami – např. na uvolnění ucpaného nosu nebo svalových partií. Nicméně jde snadno vyrobit i doma. Stačí, když si spolu s paracetamolem dáte trošku kávy nebo černého/zeleného čaje. Záměrně píšu TROŠKU. Ideální je cca čtvrt až půl šálku kávy nebo čaje, ne více. Netřeba přehánět – jak už jsme si řekli – netřeba přílišně zatěžovat naši hlavní kancelář, která bude mít za úkol vypořádat se s paracetamolem.

Cerebrální vazodilatátor

Chápu, člověk by si při při vyslovování málem zlomil jazyk. 🙂 Česky řečeno, kofein roztahuje mozkové cévy. Toho se dá skvěle využít u bolesti hlavy, potažmo migrenózních stavů. Opět, není potřeba se hned uchylovat k dryákům, můžeme v první řadě zkusit kofein (čaj, káva).

Zde je potřeba znovu upozornit na fakt, že pro tento případ je vhodná dávka kofeinu rovna čtvrtině až polovině šálku čaje či kávy, ne více. Vyšší dávka by mohla naopak bolest provokovat.

Pokud by samotný kofein do 20 minut nezabral, je možné přidat dříve zmíněný paracetamol a využít tak zesíleného účinku této kombinace.

Samozřejmě se tento efekt dá využít také při problémech s mozkovými cévami obecně – při demenci, nedostatečném prokrvování mozku, či náběhu na mozkovou mrtvici. Opět ale v malém množství, nikoliv při x-kávách denně.

Uvolňovač stresu

Stejným efektem se dá dosáhnout také krátkodobé zvýšení odolnosti vůči stresu nebo rychlá pomoc při drobné úzkosti, či trémě. Malá dávka kofeinu může být v takových případech skvělým pomocníkem. V kombinaci s pár deci vody a troškou pohybu (zacvičení si), umí kolikrát dělat zázraky. Opět vidíme, že jedna látka může způsobit různý efekt, v závislosti na způsobu použití nebo na použitém množství. A právě v tom je Lékověda jedinečná – přináší vám možnost tyto tajemství odhalit a využít tak ve svém každodenním životě.

Prudérnost

Na závěr bych se rád vrátil k úvodnímu obrázku. Všimli jste si toho krásného nápisu na hrnku? 🙂 Poznáváte v něm sebe nebo někoho z vašich blízkých? Určitě víte o čem mluvím. Člověk se ráno probudí, třeba po nevydařeném spánku nebo po probuzení v nevhodnou chvíli a štěká kolem sebe. I tady lze s úspěchem použít kofein.

Nutno dodat, že stejnou službu vám zde paradoxně přinese i půllitr čisté vody, kde navíc neriskujete, že dávka bude příliš vysoká a mohla by překlopit účinek někam úplně jinam. Ale víte jak. Stále jsou mezi námi lidé, kteří věří tomu, že vodu nemohou pít, protože by zrezli. Nebo tací, kteří mají svůj trávicí trakt v tak žalostném stavu, že jen pomyšlení na čistou, neslazenou, nebublinkatou vodu jim způsobuje nevolnost. Jim i všem ostatním budiž dnešní článek inspirací.

Sledujte nás na Facebooku, ať vám neutečou další články a novinky ze světa Lékovědy.

Kofeinu zdar!

Mgr. Marek Šiman

Zakladatel Lékovědy