8.4.2015 / Mgr. Marek Šiman

To chce klid a nohy v teple aneb jak účinně podpořit léčbu

Z médií často slýcháváme, že k vyléčení jakéhokoliv problému potřebujeme lék (či doplněk stravy), který nám zaručeně náš problém vyřeší. Je to ale pouze účelné jednání, které má za cíl prodat co nejvíce tabletek bez ohledu na diagnózu konkrétního pacienta. Když dva lidi „bolí hlava“, málokdy to bude ze stejného důvodu. Migréna a ucpané dutiny, přestože z obou bolí hlava, opravdu nevyžadují stejnou léčbu. Tím se dostáváme na téma zjištění příčiny, na které se často zapomíná, ale o tom až jindy.

Jakým způsobem tedy pomůžeme léku, aby byl jeho účinek co nejlepší?

Nemocny2

Klid, klid a ještě jednou klid

Vzpomínáte? Když jste naposledy byli u lékaře s nějakým akutním onemocněním (např. chřipka, angína), jak vám lékař kladl na srdce klidový režim? Je to stejné jako v životě. Když máte na daný úkol dostatek času, prostoru a vhodných podmínek, zvládnete ho rychle a bezchybně. Ale pokud vás bude neustále něco vyrušovat, zaměstnávat vaši pozornost, budete roztěkaní a sem tam uděláte nějakou chybu. A splnění úkolu bude vyžadovat daleko delší čas. V těle platí stejná pravidla. Proto pokud se chcete nemoci zbavit, dopřejte tělu byť krátký, ale intenzivní odpočinek. Když půjdete do práce s tím, že se budete šetřit, vašemu tělu to v podstatě nijak nepomůže. Naopak když si dáte opravdový „oraz“, tělo se velice rychle vzpamatuje a umožní vám brzký návrat do běžného života.

P.S. To že nepůjdete do práce  a budete dělat JENOM běžné domácí práce se nenazývá klid, ale dovolená 🙂 Klid znamená opravdu ležet v posteli a maximálně si číst nebo se dívat na televizi.

Spánek

„Chce se mi spát, chce se mi spát. Co se mi chce? Spát. Spát se mi co? Chce.“

Při procházení odborné literatury a nebo i jen článků na internetu zjistíte, že se všude řeší pouze délka spánku (kvantita). Ta je bez pochyby důležitá, jelikož ve spánku se tělo regeneruje a potřebuje k tomu dostatek času. Jenže pokud jste při spánku něčím rušeni, nastává stejná situace, jako když jste rušeni ve dne. Mám na mysli světlo, hluk, nevhodnou matraci či polštář, vydýcháno a přetopeno, či přeplněný žaludek. Tyto a mnohé další faktory ovlivňují kvalitu spánku.

P.S. Prášek na spaní to nevyřeší. Ani nejmodernější prášky na spaní nedokážou vyvolat přirozený spánkový rytmus.

P.P.S. Přestože dokážete usnout i kdyby se vedle vás válcoval plech, tělo si u toho fakt neodpočine 🙂

Mlsná aneb sežeru na co přijdu

O správném složení jídelníčku a počtu jídel denně bylo popsáno už mnoho stran. Setkal jsem se dokonce i s názorem, že když JENOM ležíte v posteli, začnete přibírat na váze. Tato úvaha je správná v případě, že byste leželi x týdnů a byli zdraví. Jenže má-li se tělo vyrovnávat s nemocí, potřebuje k tomu veškerou dostupnou energii. Nezapomínejme tedy na dostatečné a vyvážené stravování i během nemoci a rekonvalescence.

P.S. Pozor na „žravou“, která často v posteli číhá. Přemíra sladkostí a tuků léčbě opravdu nepomůže.

P.P.S. Jak je známo, hlad je převlečená žízeň, proto nezapomeňte zvýšit příjem NEALKOHOLICKÝCH tekutin 🙂

Vitamínů celá abeceda

„Maminka mi vždycky říkala, že když jsem nemocný, musím jíst hodně „vrtamínů“. Áčko, béčko, céčko, déčko, éčko… kdo se v tom má vyznat?“

Je to tak. Zvýšený příjem vitamínů při nemoci je fajn. Jenže pozor – 1000mg céčka v jedné dávce vám maximálně obarví moč a vyluxuje peněženku. Prozradím vám jedno lékárnické tajemství. Z jedné dávky si tělo dokáže vzít MAXIMÁLNĚ 180mg vitamínu C. Šumák s obsahem tisíce mg tedy z valné většiny skončí v záchodě. Řešením je tedy podávat ho častěji v malých dávkách (např. 3x denně po 250mg) nebo využít formu s postupným uvolňováním. S ostatními vitamíny je to podobně.

P.S. Když si k tomu přikrojíte pomeranč nebo jablko, určitě neuděláte chybu.

Compliance – co to je za sprosťárnu?

Tohle krásné cizí slovíčko vyjadřuje spolupráci na úrovni LÉKAŘ – LÉKÁRNÍK – PACIENT. Jinými slovy ochota nemocného spolupracovat při léčbě. Přijmout a řídit se pokyny lékaře a lékárníka.

Co konkrétně mám na mysli? Dodržovat tyto pokyny užívání:

JAK ČASTO, JAKÝM ZPŮSOBEM, JAK DLOUHO + další doporučení

Příklad: „1 tabletu po 8 hodinách, na lačno, hodně zapít, vybrat celé balení, dodržovat klidový režim, hodně tekutin, vitamíny, probiotika.“

Kvízová otázka – co to znamená brát na lačno?

Bylo zjištěno, že 48% českého obyvatelstva neví, co to přesně znamená. A přitom je to asi nejpoužívanější fráze, kterou můžete v lékárně slyšet.

Odhalím tedy tajemství číslo dvě. NA LAČNO znamená užít daný lék ve vztahu k jídlu:

Ráno – minimálně půl hodiny před snídaní

Během dne – minimálně dvě hodiny po jídle a po užití léku ještě půl hodiny nejíst

 

V podstatě vše zmíněné v tomto článku a mnoho dalšího se dá zařadit do compliance pacienta.

Je to klíčový prvek léčby, který do značné míry ovlivňuje úspěšnost vyléčení.

P.S. Líná huba – holé neštěstí. Takže pokud nevíte, zeptejte se svého lékárníka. Od toho v té lékárně je 🙂

Každý z výše uvedených bodů je natolik důležitý, že si zaslouží vlastní článek. Proto se k nim vrátíme později.

Lékověda je tu proto, aby se co nejvíce lidí dovědělo, jak používat léky ve svůj prospěch. I vy sdílejte, vyprávějte a pomozte nám přispět ke zdravějšímu životu lidí kolem nás.

Mgr. Marek Šiman

Zakladatel Lékovědy