Přinesl jsem si z lesa klíště…
Sezóna klíšťat je v plném proudu. A protože klíště už dávno není jen obyvatelem lesů, luk a strání a setkat se s ním můžeme klidně i v městském parku nebo u domu na zahradě, podíváme se dnes na tyto parazity podrobněji.
Klíště
Klíšťata patří do čeledi klíšťatovitých a jejich nejbližší příbuzní jsou roztoči. Je to vskutku povedená partička, která parazituje i na lidech. Klíšťat existuje na 650 druhů. U nás je nejrozšířenější klíště obecné Ixodes ricinus. Je to maličký tvoreček, u kterého rozeznáváme 3 stadia: z vajíčka, kterých naklade samička asi 3000, se vylíhne larva. Vypadá jako klíště, ale je malinkatá, měří 0,8 mm, je celá černá a má 6 nožiček. Larvy sají krev nejčastěji malým zvířatům, jako jsou třeba ještěrky. Ale pokud jde kolem nich člověk, mohou si i jeho vybrat jako svého hostitele. Jakmile se larva dostatečně napije, mění se v nymfu. Nymfa je větší, dorůstá velikosti 1,5 mm, je černá, ale má už 4 páry nohou jako dospělé klíště. I nymfa se může přichytit na člověka. A jakmile se opět dostatečně napije, mění se v dospělé klíště.
Z dospělých klíšťat sají krev pouze samičky. Nenasáté mají velikost okolo 3 – 4 mm, nasáté mohou měřit klidně okolo 1 cm. Poznáme je díky dvojímu zbarvení, hlavička je černá a zadeček hnědý. Černý sameček má jediný úkol – oplodnit samičku a umřít. Celý jejich životní cyklus trvá 2 – 4 roky.
Nemoci přenášené klíšťaty
Samotné klíště nebezpečné není. Nebezpečné je to, co se skrývá v jeho mrňavém těle. A to viry a bakterie. Klíšťata si totiž vybralo relativně velké množství mikroorganismů, jako své hostitele. A díky tomu, že klíšťata sají krev, mohou přenášet tyto patogeny do těla člověka. A ty poté způsobí onemocnění. Přenašečem jsou především dospělá klíšťata, protože parazitují na zvířatech, která jsou rezervoárem těchto nemocí. Ale i nákaza larvou a nymfou je možná, i když o něco méně pravděpodobná.
Mezi nejčastější nemoci, která se mohou po přisátí klíštěte na člověka v našich končinách objevit, jsou klíšťová encefalitida a borelióza.
Klíšťová encefalitida
Nemoc přenášená viry. Je to infekční onemocnění, které napadá nervový systém člověka. Jejím původce je arbovirus z čeledi Flaviviridae a díky tomu, že tyto viry prakticky nemutují, je nejlepší ochranou proti této nemoci očkování. Virus encefalitidy se v klíštěti vyskytuje v jeho slinách. Jakmile se klíště přisaje ke svému hostiteli, začne se v nich množit. Proto je velmi důležité přisáté klíště bezpečně odstranit co nejdříve. Čím dřív jej odstraníme, tím menší je riziko nákazy. To se ovšem zvětšuje v případě, že klíště začneme dusit. Jestli se teď divíte, jak byste mohli malé klíště chytit pod krkem, vězte, že stačí dát na babskou radu a klíště potřít olejem nebo mastí. V tom okamžiku se klíště dusí a začne mnohem více slintat do rány. A více slin znamená více virů.
Inkubační doba tohoto onemocnění je většinou 1-2 týdny. První projevy klíšťové encefalitidy jsou vcelku nespecifické, často mohou být zaměněny za nachlazení, únavu nebo chřipku. Objeví se bolest hlavy, kloubů, nechutenství, zvýšená teplota a bolest svalů. Nepodceňujte tyto příznaky, navštivte lékaře a lékovědce. Po několika dnech zlepšení se totiž může rozvinout již plný zánět mozku a mozkových blan. Dojde ke ztuhlosti šíje, nemocný má vysokou horečku, zvrací, trpí obrovskou bolestí hlavy a je světloplachý.
Lymeská borelióza
Borelióza je způsobována bakteriemi, konkrétně Borrelia burgdorferi. Tato bakterie přežívá ve střevech a proto je potřeba dbát velké opatrnosti, aby se při odstraňování přisátého klíštěte nevymáčkl obsah jeho střev do rány. Pozor dejte také na přetržení klíštěte, kdy dochází ke kontaminaci kůže. Boreliím stačí malá ranka na kůži, aby se dostaly do našeho těla.
Pálení klíštěte sirkou je také nepříliš vhodný způsob likvidace klíštěte. Klíště sice oheň nepřežije, ale borelie je odolná a opět nás může infikovat. Po přisátí klíštěte na kůži borelie migrují ze střeva do slinných žláz a touto cestou se nejčastěji dostávají do těla.
Nejtypičtější prvním příznakem je tzv. erytema migrans, skvrna, která se vytvoří okolo místa přisátí klíštěte. Objeví se během pár dnů, ale klidně až po několika týdnech. Může ji doprovázet únava, bolest hlavy a kloubů a svalů a zvětšení uzlin. Objevíte-li toto typické kolo na kůži, na nic nečekejte, kontaktujte Lékovědce a lékaře. V tomto stádiu je nesmírně důležité zabránit množení borelií v těle, které mohou dále způsobit závažné zdravotní komplikace od problémů s játry až po postižení kloubů a nervového systému.
Prevence je základ
Jak zabránit tomu, abychom si domů přinesli nezvaného hosta? V první řadě je důležité dodržovat preventivní opatření. Do přírody nosit dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv, ideálně světlé barvy, na kterých klíště rychle objevíte, nohavice strčit do ponožek a místo žabek si obout pohorky. Módní policie za tento počin sice chválu pět nebude, ale vám to pomůže.
Používání repelentů při výpravě do lesa by mělo být automatické. Nebojte se vrstvu spreje v průběhu pobytu několikrát obnovit. Dnes už existují i impregnační spreje na obuv a outdoorové vybavení, které snesou i rosu, déšť nebo praní. Chránit mohou i přírodní silice a extrakty, které výrobci používají v repelentních náramcích. Jsou výborné pro malé děti nebo třeba na ochranu kočárku. Velmi intenzivně voní člověku, ale klíšťatům ne.
Bezpečné odstranění klíštěte
Může se stát, že ani prevence nestačí a klíště, které doslova číhá zavěšené za zadní nohy na stéblech trávy, dorazí s vámi až domů. Důkladná prohlídka proto po pobytu venku nesmí chybět a nezapomínejte ani na vlasovou část hlavy. Na kontrolu míst, kam sami nevidíte, použijte partnera nebo zrcátko nebo obojí.
Klíšťata ke svému životu potřebují určitou vlhkost, takže oblečení (ale i stan, boty, spacák, batoh) vysušte. Buď rozložené na sluníčku, nebo minimálně 15-ti minutovým pobytem v sušičce.
A pokud si klíště už našlo místo na kůži a zakouslo se, nepanikařte a co nejdřív jej bezpečně odstraňte. Pokud vám vadí, jak hýbe nožičkama, použijte tzv. zmrazovací sprej. Tím klíště rychle usmrtíte a snížíte riziko slintání do rány. Abyste zabránili jeho přetrhnutí, existují speciální háčky nebo karty, kterými klíště podeberete a jednoduše vytáhnete (kývání, vytáčení nebo otáčení proti směru hodinových ručiček opravdu není nutné). Vyrábí se v několika velikostech, abyste mohli zvolit ten správný vůči velikosti klíštěte. Místo přisátí po vytažení klíštěte vždy vydezinfikujte.
Postup vytažení klíštěte
- (zmrazit klíště)
- Pomocí háčku/karty klíště podebrat
- Jemným, ale rázným způsobem směrem nahoru klíště vytáhnout
- Místo přisátí vydezinfikovat
- Klíště zlikvidovat /poslat do laboratoře
Když se vám náhodou podaří „zatrhnout“ kusadla v ráně, není nutné hledat dětskou sadu „malý chirurg“ a snažit se je za každou cenu jakýmkoliv ostrým nástrojem vyšťourat. Náš imunitní systém si s nimi poradí. Samotná kusadla už nepředstavují zvýšené riziko nákazy, takže místo 2x denně vydezinfikujte a nechejte to na tělu. (Pokud je ale klíště přetržené napůl a hlavička vězí pořád v ráně, je nutné ji odstranit.)
Jednoduchá a efektivní likvidace klíštěte je zabalení do papírového kapesníku a spláchnutí do záchodu. Pokud jste našli klíště pozdě a chcete vědět, zda je infikované, lze jej poslat na vyšetření do specializované laboratoře.
Zajímá vás prevence onemocnění přenášené klíšťaty? Měli jste už letos klíště a bojíte se klíšťové encefalitidy nebo boreliózy? Ozvěte se Lékovědci. Poradí, jak postupovat přímo ve vašem případě. Sledujte náš blog a facebook, ať vám neuteče žádná novinka ze světa Lékovědy.
Krásný den za tým Lékovědy přeje
LM