26.4.2021 / Mgr. Marek Šiman

Bolest je signál

Zažili jste někdy bolest? Jistě, hloupá otázka. Každý z nás někdy zažil ten nepříjemný pocit, ať už jako následek zranění nebo bez zjevného důvodu. Spotřeba léků na bolest je v českých zemích obří. Původně jsem chtěl napsat, že je úctyhodná, ale pak mi došlo, že není. Je to spíše ostuda. Pojďme se dnes na tento fenomén podívat trochu blíže.

Co je to bolest

Je to signál. To je dobré si v první řadě uvědomit. Signál, který vzniká na základě nějakého podnětu. Nevzniká tedy sám od sebe. Není příčinou, ale následkem. Pocit bolesti je jeden z ochranných mechanismů těla, který ho chrání před poškozením. V podstatě nám tím tělo dává najevo, že vznikl problém. Příčin může být mnoho – od prostého přetížení (například při tréninku) až po organické poruchy, které mohou být rozsáhlého charakteru. Není tedy moc moudré tento signál ignorovat nebo se ho (nedejbože) snažit dlouhodobě deaktivovat. Mimochodem, věděli jste, že bolest je nejčastější důvod návštěvy lékaře napříč celým vyspělým světem?

Varovná kontrolka

Jak jste si jistě všimli v předchozích článcích, rád přirovnávám lidské tělo k autu. V případě bolesti můžeme taktéž pro představu použít auto. Když se něco porouchá v motoru, dá nám to najevo rozsvícením varovné kontrolky na palubní desce, u novějších vozů i doprovázené zvukovým signálem.

Co v takovém případě běžně uděláme? V co nejkratším čase zajedeme do servisu a chceme vyřešit příčinu. Málokdo by zajel do servisu s požadavkem: „Svítí mi kontrolka motoru, prosím vypněte ji.“ Absurdní, že? Ale divili byste se, kolik lidí se takto chová ke svému tělu.

Bolest je jednou z varovných kontrolek lidského těla. Když se „rozsvítí“, měli bychom pátrat po příčině, tu vyřešit a tím odstranit bolest. Jenže to vyžaduje úsilí, čas, možná i odbornou radu. Často také změnu některých návyků a to může být u některých lidí problém. Naštěstí přišla farmacie se snadnějším řešením – léky na bolest. Stačí zbaštit příslušnou pilulku a během půlhodinky problém vyřešen… a nebo ne?

Léky na bolest

Nerad bych, aby to vypadalo, že vše házím do jednoho pytle, tak to není. Jsem velmi vděčný, že léky na bolest máme. Vzpomínám si například na nehodu na motorce, kterou jsem měl před šesti lety. Bylo to zlé, ale naštěstí jsem vyvázl jen s pár naraženinami a zlomenou klíční kostí. Jelikož byl můj klíček dislokovaný (úlomky kosti v nepříznivém postavení), byla nutná operace. Bohužel tou dobou byly kapacity nemocnice dost plné a já byl nucen čekat 12 dní, než jsem se dostal na sál. Asi si to dovedete představit. Celé dny a noci jen ležet a při sebemenším pohybu bolest. Přesně sem léky na bolest patří. Do tzv. akutní medicíny. Nebo bychom také mohli zjednodušeně říci – na krátkodobé použití.

V mém případě byla příčina jasná – zlomený klíček. A řešení také – operace. Sešroubování klíčku se tedy rovnalo odstranění příčiny. Za pár týdnů kost srostla a díky vhodné rehabilitaci a mé vlastní píli v samo-cvičení, jsem byl zase fit a se 100% funkčností ramene. Jenže ne vždy je to takto jednoduché.

Vypnutí kontrolky

Když vynecháme akutní stavy typu úraz, je pátrání po příčině často složitější. I v rukách zkušeného lékaře vyžaduje notnou dávku znalostí, diagnostických testů a to hlavní – notnou dávku času.

Bohužel, dnešní svět je v neustálém záklonu. Touha vyřešit problém rychle namísto efektivně, se bohužel otiskla i do péče o zdraví.  Věnovat čas sobě, svému tělu, potažmo prevenci, vyžaduje jisté uvědomění. Pro začátek stačí to, že lidské tělo není nesmrtelný ani nedotknutelný stroj. Je to spíše křehká schránka, která při nesprávné péči celkem rychle degraduje.

Přesto je dnes mnoho lidí, kteří dlouhodobě řeší bolest pomocí léků. Když se ještě vrátím k přirovnání s autem, je to jako bychom tu varovnou kontrolku vypnuli, zamalovali nebo rozbili.

Vtipné, že? Pojďme se teď zamyslet, co se stane, když toto provedeme s bolestí pomocí léků.

Život bez varovné kontrolky

Bolest zmizí, řekli bychom – problém vyřešen. Chyba lávky. Příčina pokračuje, zhoršuje se. Poškození se zvětšuje. Často se pak problém vyjeví „najednou“. A otázkou je, jestli v této fázi vůbec ještě půjde opravit, případně za jakou cenu.

Bolest je důležitým signálním prvkem našeho organismu. Pomáhá nám uvědomit si, co děláme dobře a co špatně. Umožňuje nám kalibrovat své chování. Když se vzdáme možnosti takový signál vyhodnocovat (skrze léky na bolest), je to podobné jako kdybychom dobrovolně v autě odpojili tachometr. Ten nám pomáhá udržovat přiměřenou rychlost jízdy. Dokážete si představit jízdu bez něj? Jak byste bez něj vyhodnotili rychlost pro průjezd zatáčky? Nebo padesátku v obci?

Proto přátelé, používejme léky na bolest obezřetně a jen tehdy, kdy je to skutečně nutné. Snažme se co nejvíce zkrátit dobu jejich užívání. Při delším užívání mají velké množství nežádoucích účinků a tomuto tématu je bohužel věnováno pramálo pozornosti. My se mu budeme věnovat v některém z příštích článků. Rozhodně se máte na co těšit.

Přijde-li k Vám na návštěvu bolest, pátrejte potom proč přišla. Jaký to má důvod, příčinu. V 99 % případů se příčina dá najít, odstranit a s ní i bolest samotnou.

Sledujte naši facebookovou stránku, ať Vám nic neuteče.

Přeji Vám krásné slunečné pondělí.

 

Mgr. Marek Šiman

Zakladatel Lékovědy