19.8.2021 / Mgr. Martina Šimanová

Těhotenství a výroba miminka

Těhotenství je krásný stav, který běží spontánně a je skvělé dopřát mu volnost, radost a uvolnění. Moderní medicína dokáže zázraky, avšak hlavní vliv na vývoj miminka máme my, rodiče.

Co těhotenství potřebuje?

Těhotenství je velmi energeticky náročný proces. V těle ženy se tvoří nové tělo, které vzniká ze stejných stavebních kamenů jako její vlastní. Proto je velmi důležité pohlídat si dostatečný příjem všech potřebných nutrientů, aby maminka udržela celý proces v rovnováze a neposkytovala živiny na úkor sama sebe. S tím souvisí i dostatečný příjem čisté vody. Vzešli jsme z oceánu. Voda patří k nám.

Únava v těhotenství

V prvních týdnech je únava naprosto přirozená. V podbřišku se rodí obrovská síla, která může způsobovat motání hlavy, tlak na solaru a s ním spojené nevolnosti. Zvracení v těhotenství tedy není vždy na popud nějakého špatného jídla, ale může znamenat i zrození velmi silné osobnosti. Ve většině případů bývá únava spojená právě s nedostatkem mikroživin, které miminko i těhulka tolik potřebují.

Co užívat v průběhu těhotenství?

V počátku těhotenství je naprosto klíčová kyselina listová a omega nenasycené mastné kyseliny. Jako silné duo se podílí na bezchybném vzniku mozku, nervové soustavy a tkání, které se tvoří jako první. Pomohou nám tak eliminovat vznik vývojových vad. Kyselina listová by v prvním trimestru měla pokrýt denní dávku 800 mikrogramů, v druhém trimestru 400 mikrogramů. Dalšími důležitými prvky jsou vitamíny, minerály, stopové prvky a proteiny. Ty společně s omega nenasycenými mastnými kyselinami doporučujeme užívat celé těhotenství pro prevenci vyčerpání následované únavou a podrážděním. Stejně tak při kojení. Proteiny jsou důležité v prevenci úbytku svalové hmoty matky a nežádoucího přibírání na váze. Své místo zde má i hydrolyzovaný kolagen. Dodá pružnost kůži i pánevní hrázi. Pomáhá tak předcházet nejen vzniku břišních a prsních strií, ale i natržení při porodu.

Raději ovoce, zeleninu a protein než sladkosti a zákusky

První reakcí podvyživeného těla je chuť na sladké. Doporučuji si k tomuto tématu přečíst článek na Blogu Lékovědy se stejnojmenným názvem. Nenechte se chutí vždy ošálit a pamatujte, že miminko ani těhulka nepotřebují v procesu těhotenství cukr, ale proteiny a mikroživiny. Je to velká past. Z přemíry cukru v těhotenství často vzniká „těhotenská cukrovka“ a diabetes II. typu u malých tětí. Není to vždy rodinná predispozice, ale pouze nevědomé stravovací návyky. Pamatujte: DNA není z cukru.

Bublinky a toxické látky

V těhotenství potřebujeme mít tělo naprosto připravené a vyživené. K eliminaci cizorodých látek včetně CO2 potřebuje tělo mnoho energie, vitamínů a minerálů, které poté chybí nám či miminku. Vyhněte se jim. Tabák, alkohol, kofein, tonic jsou silné mutageny. Potkala jsem v praxi maminku, která v těhotenství vypila 6 káv denně a byla na to hrdá. Po porodu zjistila, že chlapeček je nedoslýchavý. Další těhotenství prokouřila a narodilo se jí děťátko s astmatem. Informovanost je zde na místě. Vyhněte se také grepům, kontryhelu, kotvičníku, lékořici, petrželi, šalvěji, třezalce.  O kofeinu či bublinkách se více dočtete na blogu tady.

Bylinky v těhotenství

 

Velká kapitola, které se budeme věnovat v samostatném článku. Bylinky v sobě skrývaní obrovskou sílu a jsou prospěšné spíše pro pohodu maminky než miminka. Pokud cítíte, že potřebujete v těhotenství podpořit psychiku využijte konzultaci Lékovědce nebo Celostní mentoring. Těhotenství odkrývá mnohé emoce a dá se s nimi báječně pracovat i bez využití léčiv.

Příprava na porod

Poslední týdny před porodem vynechte vápník a zahrňte tělo hořčíkem. Vyhnete se tak častým zácpám a tzv. “tvrdnutí bříška“. Vysaďte také omega nenasycené mastné kyseliny, které ovlivňují fluiditu krve. Dopřejte si koktejl s protilátkami a růstovými faktory, které vám pomohou v regeneraci. Zdvojte si příjem hydrolyzovaného kolagenu, který zpružní tkáň v oblasti hráze a ochrání ji vůči prasknutí. V neposlední řadě kvalitní širikospektrální probiotika. Miminko, které prochází porodními cestami se při porodu naloká poševního moku a projde i kolem stolice. Tím si utvoří základ pro svůj největší orgán – mikrobiom, který maličkému pomůže ve zdravém trávení i při vývoji imunity. Pokud je miminko přivedeno na svět císařským řezem, dejte mu probiotika přímo. Nejste-li si jisti dávkováním i druhem probiotik, poraďte se s Lékovědcem. Vyživené tělo se mnohem lépe hojí.

Závěrem: Zachovejte klid, ať se děje cokoliv.

V kolosu všech pokynů, co by se mělo a nemělo, jakoby úplně zapadlo hlavní poselství tvoření miminka. Lidé dokáží být zlí a nevidět si do pusy. Zároveň mají pocit, že znají patent na výchovu i těhotenství. Nenechte se zmást, každé těhotenství i děťátko je jiné. Jeden moudrý člověk pronesl: “Po svém čtvrtém dítěti jsem přestal radit, protože jsem pochopil, že nic nefunguje.“ Pokaždé je to nové a jiné. Udržujte si kolem sebe klid, pohodu a poslouchejte nejvíce sebe a své miminko. Protože Vy ho znáte doopravdy.

Krásné tvoření,

Mgr. Martina Šimanová

Přečtěte si další článek na Blogu Lékovědy a sledujte naši stránku na Facebooku.

Mgr. Martina Šimanová

Spoluzakladatelka Lékovědy