1.7.2021 / Mgr. Martina Šimanová

Dieta je styl

Dieta je běžnou součástí našeho života. Přesto si za svůj život vysloužila nálepku „nebezpečná, nepříjemná, nechutná“. V dnešním článku si ujasníme pojmy a dojmy a zjistíme, že dietu drží bez výjimky každý z nás.

Co je to dieta?

Výraz dieta pochází z řeckého slova diaita (=strava). Hraví fanoušci lingvistiky si rádi s tímto slovem pohrávají a vypichují slovo „Die“, které v angličtině znamená zemřít.  Není tomu vždy tak. Dieta je způsob, kterým se stravujeme bez ohledu na bezpečnost či prospěšnost. Je to obecný pojem.

Řízená, neřízená

Neřízenou dietou se stravují lidé, kteří se zatím nezajímají o potraviny a jejich dopad na lidské zdraví. V této oblasti bývá nejoblíbenější tzv. bodová dieta – co vidím, to sbodnu.

Řízené diety mají v sobě ukrytý svůj záměr a mají za úkol stav člověka stabilizovat či zlepšit. O mnohých takových už jste slyšeli. Patří sem dieta bezlepková, bezlaktózová, bez ořechů, sóji a dalších alergenů. Takové chápeme a plně respektujeme.

Do řízených diet ale počítáme také stravu bez přidaných cukrů, konzervantů, alkoholu či návykových látek. Patří sem i vegetariáni, vegani, peskatariáni a jiní.  Tady už vnímáme, že dieta přechází z běžného stravování do životního stylu.

Dieta jako prevence

Ne nadarmo je heslem Lékovědy: Zacházejte s jídlem jako s lékem, jinak se léky stanou Vaším jídlem. Je to tak. Lidské tělo se dokáže velmi rychle hojit, regenerovat, obrnět vůči vnějším vlivům, a tak využívat  naplno svou vnitřní sílu, má-li vše, co potřebuje.

Pozor na módní trendy

Diety jsou báječná věc, ale vždy je vybírejte s rozumem. Ne každá dieta je zdravá ba dokonce bezpečná. Například Steavu Jobsovi se chybný výběr diety stal osudným. Po dlouhých letech pracovního vytížení se uchýlil k Fruitariánství. To znamená, že náplní jeho stravy zůstalo pouze ovoce. Na první pohled nápad dobrý, spousta enzymů, vitamínů, minerálů, vlákniny. Ovšem s nimi i velké množství cukru, bez významného podílu bílkovin i tuků. Následkem přemíry cukru k krvi si vyčerpal slinivku břišní, která nám vyrábí inzulin. Inzulin je sympatický vrátný, který nám pouští glukózu do buněk. A je ho vždy tolik, kolik tělo potřebuje. V případě Steava Jobse, slinivka tak velké požadavky neunesla a podlehla rakovině v jeho pouhých 56 letech. Znáte podobně šílenou dietu?

Vegetariáni, Vegani

Vegetariáni a vegani společně odmítají konzumaci masa. Maso potřebujeme kvůli jeho obsahu bílkovin, které je důležité pro růst a udržení svalů, a především pro svůj obsah dvojmocného železa (Fe2+). Dvojmocné železo je nezbytné pro výrobu červených krvinek, které poté rozvádí kyslík do všech částí těla, ke tkáním, k buňkám. Pokud buňka nemá kyslík, dusí se a zaniká. Nejčastější projevy z nedostatku železa (a červených krvinek) bývají bledost, únava, spavost, sklony k omdlévání, nevýkonnost, poruchy soustředění, aj. Tzv. sideropenická anémie může vzniknout i nárazově následkem rychlé ztráty krve při úrazu, operaci, menstruaci, porodu, atp. Je nejčastěji řešena transfúzí krve. Enormní nedostatek železa poznáte při pohledu na své nehtové lůžko. Anemičtí pacienti mají nehty světlé bez růžového stínování.

V zelenině a luštěninách je obsažené železo v trojmocné formě (Fe3+), které tělo z velké části nedokáže využít. Rostlinné železo tak není schopné maso plně nahradit a vegetariáni/vegani se postupně stávají anemičtí, aniž by o tom věděli.

Vegetariáni a vegani jsou nejčastějšími pacienty transfúzního oddělení. Vzpomínám si na pana primáře hematologa z vysoké školy, který nám vyprávěl příběh, kdy jim v noci na pohotovost přivezli slabého vegetariána. Pro jeho stabilizaci mu aplikovali dvě transfúze a do toho jim záchranáři přivezli hromadnou bouračku. Krve bylo nedostatek, a tak se na žílu napíchli lékaři a část personálu, aby lidské životy zachránili. S tímto příběhem nás prosil, abychom se dobře starali o svou krev, dali si alespoň jedenkrát týdně řízek a šetřili tak nemocnice pro ty, kteří je skutečně potřebují.

Pokud se vám hnusí konzumace masa z hlediska masozpracovávajícího průmyslu, najděte si lokální zdroje z rodinných farem. Maso je o poznání lahodnější, snazší na tepelnou úpravu a umí předat i radost z dobrého jídla.

Protinádorová dieta

Málo se o ní ví. Málo se o ní mluví. Přesto už tu s námi existuje několik desítek let. Skládá se z potravin, kterým je dobré se vyhnout v prevenci či při léčbě rakoviny. Patří sem alkohol, cigarety, potraviny pražené (káva, kakao), uzené či připravované nad plamenem, spálené černé kousky jídla vzniklé chybnou přípravou a přemíra cukru ve stravě. Dále konzervační látky: dusičnany, dusitany a benzoan sodný v kombinaci s vitaminem C v jednom produktu.  Potraviny zakonzervované tímto způsobem raději vynechte a sáhněte po těch bez konzervantů. Najdete ve složení.

Redukční dieta bez hladu

Hlad je nepřítelem hubnutí. Pokud tělu naráz odepřeme živiny, zpanikaří a zásoby nepustí. Proto na něj musíme chytře. Mnoho lidí se domnívá, že když zahájí hladovku (ne řízený půst), kila půjdou dolů. Dokonce se v prvních dnech cítí nabuzení se spoustou energie a věří, že tudy vede cesta. Chyba lávky. V ten moment tělo volá na poplach „jdi něco ulovit, jde nám o život“ a hubnutí zarazí. Tedy chcete-li hubnout, nejprve na celý proces tělo připravte. Samotné hubnutí pak bude příjemnější, rychlejší i levnější.

Tekutá náhrada stravy

Tekutá náhrada stravy rozumného složení dokáže být velmi prospěšná, nicméně není určena k dlouhodobému užívání. Při redukci by měla být náhradou max. dvou jídel denně, ideálně snídaně a večeře, a trvat jen určitý čas. Při pooperačních stavech by měla být užívána pouze po dobu nebytně nutnou.

Je skvělým pomocníkem například u porodu, kde rodička může být i 12 hodin bez jídla a potřebuje nabrat síly do finále. Nebo v případě nárazové vypjaté stresové situace, kdy není možné jíst (studenti, zdravotníci atp.) V takovém případě vřele doporučuji.

Každá diet potřebuje vodu. Dbejte na pití, v létě obzvlášť. Proč a jak najdete v článcích Pijte vodu, pijte pitnou vodu a Osol sobě.

Závěrem

Dbejte vždy na rozumnou a vyváženou dietu, která respektuje základní potřeby a fungování lidského těla. Zároveň si hlídejte dostatečný příjem mikroživin, které jsou důležité pro maximální využití potravy. Pijte. Vybírejte si a najděte si svůj styl, po kterém se budete cítit zdraví a fit.

Krásné léto Vám přeje,

Mgr. Martina Šimanová

Sledujte veřejnou stránku Lékovědy na Facebooku, sdílejte cenné informace se svými přáteli i rodinou nebo si dopřejte krátké ranní počtení dalším článkem z Blogu Lékovědy.

Mgr. Martina Šimanová

Spoluzakladatelka Lékovědy